Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam, karakteristike i vrste berzi". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 

ПРИВРЕДНА АКАДЕМИЈА

ФАКУЛТЕТ ЗА ОБРАЗОВАЊЕ РУКОВОДЕЋИХ КАДРОВА У ПРИВРЕДИ

НОВИ САД

СЕМИНАРСКИ РАД

из наставног предмета Берзе и берзанско пословање

Тема: Појам, карактеристике и врсте берзи

Студент:           Ментор:

Нови Сад, 2009.

С А Д Р Ж А Ј

УВОД

Постојање берзе, односно берзанске трговине на неком тржишту, указује да је то тржиште сигурно и да није под утицајем нетржишних ризика у пословању. Јачање берзанског пословање указује на пораст сигурности у одређеној привреди.

У литератури и пракси наилази се на велики број различитих дефиниција, мишљења и ставова по питању „шта је то берза“. Берза, најпростијим рјечником, представља мјесто гдје се састају понуда и тражња за тачно одређеном робом, у тачно одређено вријеме, на тачно одређеном мјесту. Могло би се рећи да, када је берза у питању, постоји много тога „тачног“, што је истина јер то представља њену главну особину која је разликује од свих других неформалних, сусретања понуде и тражње. У почецима берзанског пословања она се налазила на мјестима гдје су се скупљали трговци и пословни људи једнога града и региона. Почеци организоване трговине која је личила на  берзанску, везани су за Фландрију и град Бриж, гдје су се људи још у XВИ вијеку, окупљали у кући трговца Ван дер Бурса ради трговања луковицама лала и претпоставља се да је по његовом презимену свака слична институција и добила име.

Берза данас представља мјесто гдје се сусрећу понуда и тражња за тачно дефинисаним предметима трговине, при чему тај предмет трговине мора бити подложан типизацији и стандардизацији. Процесом стандардизације постиже се да предмет трговине по својим особинама буде потпуно идентичан у малим и у великим количинама. Стандардизација и типизација су неопходни јер се на берзи тргује на ријеч, односно на повјерење. Развитком трговине ово “повјерење” се институционализује и бива замијењено мрежом правила по којима се тргује.

Мјесто сусретања понуде и тражње се у многоме промијенило током времена и кретало се од тргова градова, преко гостионица и специјализованих зграда, па све до глобалног тржишта, међусобно повезаног путем савремених технологија. Све то данас омогућава да се трговање обавља 24 часа дневно, јер када се једна берза затвори, на другом крају свијета, друга берза тек почиње са радом. С обзиром на то који је предмет трговања на берзи оне се дијеле на берзе хартија од вриједности и робне берзе. Ако причамо о почецима берзанске трговине хартијама од вриједности, лако се може замислити да је прва трансакција, која би се могла назвати берзанском, била трансакција везана за хартију – највероватније неку врсту писмене обавезе о будућој наплати, која је промијенила власника пре рока доспијећа. За разлику од берзи хартија од вриједности, претечом робних берзи могу се сматрати велики сајмови и вашари, на којима се, између осталих ствари, продавала и роба. Кључна разлика између сајмова и берзи лежи у томе што се на њима трговало на основу узорка, односно робе на лицу мјеста,док се на берзи тргује на ријеч.

...

 

--------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------

    www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!